Előtető anyaga
Az előtető szerkezetét leggyakrabban fenyőből készítik. A fenyő jóval olcsóbb más fafajtáknál (tölgy, bükk, stb), ugyanakkor előtető építés céljára ugyanúgy megfelel.
Napjainkban a faanyag árak olyannyira ingadoznak, hogy több fatelepen nem hajlandóak előre árat mondani. Csak a helyszínen derül ki, hogy ott és akkor mennyiért tudjuk beszerezni a szükséges faanyagot. Az év során még olyan is előfordult, hogy már annak örülni kellett, ha egyátalán volt fa, és ki tudták szolgálni a faigényünket.
A tölgy amúgy können kerülhet 2x annyiba, mint a fenyő, a bükk pedig 3x-os ár körül lehet. Mindezt úgy, hogy a fenyő faanyag már önmagában sem olcsó.
Faanyag minőségi követelmények előtetőhöz
Ne legyen benne bütü
Előtetőhöz, mint bármilyen szerkezetépítéshez válasszunk szép, csomómentes fát, ha lehet. A fa ne tartalmazza a fa bütüjét, ahol az évgyűrűk sűrűsödnek. Ez a rész a későbbiekben könnyen reped, a száradás folyamán a repedés ennél a résznél szinte elkerülhetetlen.
Ne legyen benne geszt
Ha a föntiekben az évgyűrűket sűrűn tartalmazó bütüt tettük tiltólistára, ezt különösen meg kell tenni a geszttel, ami konkréten a fa törzsének a közepe.
Az előtető faanyaga ne legyen csomós
A csomós fa terhehetősége alacsonyabb, ezért kerüljük. Lehetőleg csomómentes, szép síma faanyagot válasszunk.
Van, hogy nem lehet válogatni, mit lehet ilyenkor tenni?
Ha esetleg úgy alakul, hogy a fa, amit használunk tartalmaz bütüt, azt fordítsuk úgy, hogy kevésbé legyen kitéve az időjárásnak, főként a csapadéknak. Fordítsuk a faanyagot úgy, hogy ez a rész ne a külső fronton legyen, hanem védett helyen, belül. Ha lehet, helyezzük ezt a részt egy csapoláshoz, úgy, hogy egy másik gerenda rálapoljon, fedje.
Előtető faanyagának felületkezelése
Az előtető faanyaga ki van téve esőnek szélnek. Ahhoz, hogy az előtető hosszú távon stabil maradjon, fontos, hogy a faanyag megfelelően kezelve legyen.
A legtartósabb kezelés a következőképpen érhető el:
- Sarkak lekerekítése
- Alapos csiszolás
- Beeresztés lenolajjal
- 2-3 réteg lazúr
A sarakak kerekítése
A leginkább kitett, leg sérülékenyebb része egy gerendának az éle (keresztmetszeti nézetben ez egy sarok). Ezt a részt legjobban akkor tudjuk megvédeni, ha egyszerűen megszabadulunk tőle: az éleket lekerekítjük.
Alapos csiszolás
A csiszolatan felület érdes, így nem veszi fel jól a beeresztést, lazúrt. Könnyen maradnak rajta olyan pontok, amiknek a felületkezelése nem lesz tökéletes.
Beeresztés lenolajjal
A lenolaj védi a fát a gombásodástól és a rágcsálók, bokarak sem szereteik. Ha a faanyag jól be van eresztve lenolajjal, jobban lehet lazúrozni, ráadásul kevesebb lazúrfestéket kell rá rakni, tehát itt lehet a költségeket csökkenteni. Persze nem lesz olcsóbb, mintha a lenolaj réteget kihagynánk.
Lazúr rétegek felvitele
Lazúrból 2 réteg akkor lehet elég, ha a faanyagot jól lecsiszoltuk és lenolajjal is be van eresztve. Máskülönben 3 réteg javasolt.
Mennyi idő az előtető fa felületkezelése?
Időjárástól függ, mennyi időt vesz igénybe a felületkezelés. Nyáron akár kettő réteg lazúr is felvihető egy nap alatt. Ősszel, télen, vagy ha magas a levegő páratartalma, már sokkal lassabban szárad a festék. Egy-egy réteg száradása ilyenkor több napot is igénybe vehet.
Ősszel és télen ezért javasolt a felületkezelést száraz, fűtött helységben végezni.
A lazúrozást időnként javasolt frissíteni egy újabb réteg felvitelével.
Előtető alapozása
Milyen a fal, befúrni
Homlokzatba befúrni tartót
Arra futógerenda, arra OSB
Oszolopok, nem terhel a falra
Előtető illeszkedés a házhoz
Vízvető ha nem védi a főtető
Az előtető illesztését a házhoz mindig úgy oldjuk meg, hogy az eredmény mind vízszigetelés, mind hőszigetelés szempontjából tökéletes legyen.
Előtető csapadékelvezetése
Az előtető csapadékelvezetését az előtető méretéhez érdemes igazítani. Pár m2-es előtetőnek nem szükséges feltétlen ereszben elvezetni a csapadékát.
Folyhat-e le
3 m3-től felfelé már ajánljuk az ereszes csapadékelvezetést. 10 m2 fölött pedig az eresszel elvezetett csapadék szikkasztóba történő elvezetését is ajánljuk.