A Beépített szekrények gördülékenyebbé teszik a mindennapokat
Célszerű beépített szerkényünket úgy alakítani, hogy ne csak a napi szinten használt tárgyak és ruhák tárolására legyen alkalmas, hanem az alkalmi és a szezonális ruhadaraboknak is megfelelő tárolást biztosítson. Elsősorban a nagyobb ruhák tárolására szánt beépített szekrény ajánlott mélysége 55 és 60 cm között van, ami a vállfán lévő ruhák, kabátok, szélességéből adódik. Amennyiben rendelkezésre áll a hely, ajánlatos lemérni a legnagyobb vállszélességű ruha méretét. Az így kapott mérethez érdemes még 5 cm-t hozzá számolni, így a ruha felakasztva sem ér hozzá az ajtóhoz, sem a hátfalhoz. Kabátok tárolásához használt szekrény esetén érdemes a leghosszabbat lemérni, és hozzáadni 5-10 cm-t. A nadrágoknak és ingeknek érdemes 80-90 cm magassággal kalkulálni. A szekrény belső elválasztásainak optimális meghatározásához érdemes mostani, illetve, leendő ruhatárunk mennyiségét és összetételét is figyelembe vennünk. Az ingek, pólók, pulóverek, nadrágok és egyéb ruhadarabok osztályozása elengedhetetlen a gyűrődésmentes elhelyezésükhöz. Azt is érdemes figyelembe vennünk, hogy az össze hajtott ruhadarabok hány sorba kerülnek majd a polcra. A szekrény polcok közötti magasságát 30-35 cm-re ajánlatos méretezni. Az elrendezést illetően praktikussági szempontokat vegyük figyelembe, gyakran használt ruhaneműk legyenek kézmagasságban. A fehérneműt a jobb áttekinthetőség miatt érdemesebb fiókokba szortírozva tárolni, a cipőket pedig az alsó részekben. Magas beépített szekrények esetében optimális lehet a legfelső részekben polcokat kialakítani, ahol a szezonális ruházatokon kívül az ágyneműket, takarókat is tárolhatjuk. Ha gardróbszekrény tervezésekor az alsó részekben is marad hely, akkor gondoljuk a vasalódeszkára, porszívóra és egyéb háztartási eszközökre. Egyedi igények alapján készített gardróbszekrény lehet egyenes egysoros, vagy párhuzamos kétsoros elrendezésű, ferde, esetleg “U” gardróbszoba, illetve “L” alakú sarokba való. Bármelyik típusról is legyen szó az optimális térkihasználás érdemes gardróbszekrényünket a padlótól a plafonig tervezni, hogy betöltse a teljes teret.
Beépített szekrény lépcső alatt vagy tetőtérben
A tetőterek és a lépcsők alatti helyek elsődleges jellemzője a ferde mennyezet, ami megnehezíti a bútorozásukat. Az egyedileg készített beépített szekrények ötletesen tudják kihasználni a ferde falak adta tereket is. Az ilyen ferde szekrények jellemzője a belsőjük aszimmetriája és a csapott ajtók. Az ilyen tetőtéri és lépcső alatti részek kihasználására több lehetőség is áll a rendelkezésünkre. A megszokott polcok, fiókok ajtórendszereken kívül, a kihúzható polc rendszer, a szabadon álló gurulós szekrények is jó megoldást jelentenek. A szekrény elrendezése nagyban függ a hely adottságaitól, hogy mennyire hozzáférhető a ferde faltól vagy lépcsőtől. Ezeknél a speciális szekrényeknél sem kell lemondanunk a tárolók holmikhoz való igazításáról.
Térelválasztó funkciójú eltolható szekrények, tolóajtók, és a gardróbszoba ajtók esetében is fontos szempont, hogy a tolóajtó mindkét oldaláról esztétikus legyen és a szerelési, illetve szerkezeti megoldások nem látszódhatnak.
Szekrény és térelválasztó ajtók
Mai modern lakberendezés fontos elem a környezetbe illeszkedő tárolók, szekrények. A megfelelő ajtó kiválasztásával nem csak praktikussá tehetjük szekrényünket, hanem lakásunk vagy irodánk díszítőelemévé is.